26/05/2015
1ο ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑΣ
1ο ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑΣ
Σύμφωνα με μελέτες το σκάκι έχει πολλά θετικά οφέλη και ιδιαίτερα σε μας τα
παιδιά.
Μερικά από αυτά είναι :
Για τους λόγους αυτούς το Ε1 και Ε2 Τμήμα του Δημοτικού Σχολείου Παλαιόχωρας αποφασίσαμε να διοργανώσουμε το 1ο Σκακιστικό Τουρνουά.
Μερικά από αυτά είναι :
- Αυξάνει την ευφυΐα
- Βελτιώνει τη μνήμη
- Βοηθά στην ικανότητα για συγκέντρωση για μεγάλα χρονικά διαστήματα
- Βελτιώνει τις μαθητικές επιδόσεις στο σχολείο
- Βοηθά στην κοινωνικοποίηση των παιδιών
Για τους λόγους αυτούς το Ε1 και Ε2 Τμήμα του Δημοτικού Σχολείου Παλαιόχωρας αποφασίσαμε να διοργανώσουμε το 1ο Σκακιστικό Τουρνουά.
Η θετική ανταπόκριση από τους συμμαθητές μας όλων των ηλικιών ήταν θεαματική! Οι δηλώσεις συμμετοχής που μαζεύτηκαν ήταν πάρα πολλές!
Οι αγωνιζόμενοι χωριστήκαμε σε 3 Ομίλους και οι αγώνες ξεκίνησαν... Μετά από μια ολόκληρη εβδομάδα που διεξήχθησαν εκατοντάδες παρτίδες σκακιού αναδείχθηκαν και οι πρωταθλητές!
Οι αγωνιζόμενοι χωριστήκαμε σε 3 Ομίλους και οι αγώνες ξεκίνησαν... Μετά από μια ολόκληρη εβδομάδα που διεξήχθησαν εκατοντάδες παρτίδες σκακιού αναδείχθηκαν και οι πρωταθλητές!
Στον 1ο Όμιλο (Α-Β Τάξη) νικητές ήταν:
1ος Γεωργιακάκης Νικόλαος
2ος Τσότα Σιμονέλα
3η ΚαλλαβέριαΈρση
Στο 2ο Όμιλο (Γ-Δ Τάξη) νικητές ήταν:
1ος Μπρατουλεάνου Αλέξανδρος
2ος Τσότα Κλεβίς
3η Συμπόνη Αικατερίνη
4ος Ποντικάκης Ιωάννης
Στον 3ο Όμιλο (Ε-Στ Τάξη) νικητές ήταν:
1ος Κουτουλάκης Δημήτριος
2ος Κεσίδης Γεώργιος
3η Τζαγκαράκη Ιωάννα
4ος Καλογρίδης Ιωάννης
Και ο μικρότερος μας σκακιστής ήταν ο Λουγιάκης Κωνσταντίνος
Όλοι οι σκακιστές πήραν αναμνηστικά διπλώματα.
Δίπλωμα με Τιμητική Διάκριση πήραν οι αθλητές της 4ης θέσης.
Δίπλωμα με Τιμητική Διάκριση και μετάλλια πήραν οι αθλητές της 2ης και 3ης θέσης και ο μικρότερος σκακιστής.
Δίπλωμα με Τιμητική Διάκριση και κύπελλο πήραν οι αθλητές της 1ης θέσης.
1ος Γεωργιακάκης Νικόλαος
2ος Τσότα Σιμονέλα
3η ΚαλλαβέριαΈρση
Στο 2ο Όμιλο (Γ-Δ Τάξη) νικητές ήταν:
1ος Μπρατουλεάνου Αλέξανδρος
2ος Τσότα Κλεβίς
3η Συμπόνη Αικατερίνη
4ος Ποντικάκης Ιωάννης
Στον 3ο Όμιλο (Ε-Στ Τάξη) νικητές ήταν:
1ος Κουτουλάκης Δημήτριος
2ος Κεσίδης Γεώργιος
3η Τζαγκαράκη Ιωάννα
4ος Καλογρίδης Ιωάννης
Και ο μικρότερος μας σκακιστής ήταν ο Λουγιάκης Κωνσταντίνος
Όλοι οι σκακιστές πήραν αναμνηστικά διπλώματα.
Δίπλωμα με Τιμητική Διάκριση πήραν οι αθλητές της 4ης θέσης.
Δίπλωμα με Τιμητική Διάκριση και μετάλλια πήραν οι αθλητές της 2ης και 3ης θέσης και ο μικρότερος σκακιστής.
Δίπλωμα με Τιμητική Διάκριση και κύπελλο πήραν οι αθλητές της 1ης θέσης.